59815024_2228325854097779_7649945647394586624_o
Notifications
Clear all

[Sticky] Ruta Teiuș-Deva

Page 1 / 2
Lucar
(@lucar)
Helper

Salutări,

Sunt nou în comunitatea dvs., dar mi-am propus, încurajat fiind de îndemnul că ne putem ajuta reciproc, indiferent de soarta proiectului, să mă încumet și să deschid aici un topic privind ruta la care am început să lucrez.

Este vorba, precum indică și titlul, despre Teiuș-Deva. Momentan sunt încă în etapa de a învăța propriu-zis mecanicile de creare a unei rute, dar progresul pare a fi considerabil. Încurajat de faptul că am găsit modelul dvs. al gării din Teiuș, de aici mi-am și propus să încep. Iar deja am reușit să mă folosesc atât de opțiunea Google Maps din tools, cât și de importarea DEM, a geografiei zonei. Progresele privind Teiușul sunt considerabile (amplasarea corectă a liniilor și a peroanelor, dar încă nu este gata) și mă încred că voi putea să vin cu un video cât de curând posibil.

Obiectivul meu se învârte în jurul asigurării unui realism cât mai mare posibil, dar aici voi avea nevoie și de ajutorul dvs. Amplasarea liniilor și amenajarea vizuală nu îmi par mari dificultăți, ci mai degrabă asigurarea modelelor stațiilor. Iar aici, de pildă, am observat că există o plăcuță de nume default. Mă gândesc însă că ea nu se poate modifica în interiorul editorului, nu? Oricum, în această idee, aș rămâne recunoscător pentru realizarea unor modele pentru găriile din Vințu de Jos, Orăștie, Simeria și Deva.

De semnalizare și electrificare mă tem că încă nu poate fi vorba, căci încă învăț. Aș minți să nu recunosc că în acest aspect aș oferi munca unei persoane pricepute, atunci când voi demonstra că proiectul este serios. Aceasta se va întâmpla, sper eu, atunci când voi lansa partea Teiuș-Alba Iulia.

Pe termen lung, ambițiile sunt vaste, dar și orientative. Dacă ar fi să fie dus până la capăt acest proiect, mi-aș dori apoi să fac legătura cu Mediașul, prin partea Alba Iulia-Teiuș, dar și cu Sibiul, prin partea Vințului de Jos. Astfel, pusă împreună cu rutele deja existente, s-ar putea reproduce o bună parte a Transilvaniei. Pe termen și mai lung, mă gândesc la legarea Cugirului, cât și a Hunedoarei. Cunoaștem cazul celei din urmă și cum trenurile nu mai circulă acolo de câțiva ani. Dacă nu în realitate, măcar într-un simulator...

Un foarte mare work in progress. Încă mai sunt multe de făcut aici.

Nu este disponibilă nicio descriere.

Topic starter Posted : 18/01/2021 6:43 pm
Lucar
(@lucar)
Helper
Posted by: @lucar

găriile

gările*.

Am pregătit un video cu gara din Teiuș, încă un WIP.

https://youtu.be/XuU25lsZKVU

ReplyQuote
Topic starter Posted : 20/01/2021 11:54 am
Lucar
(@lucar)
Helper

Revin cu un update privind gara din Teiuș. Mi-am corectat greșelile la linii și la vegetație, dar precum puteți vedea, gara este departe de a fi gata. Încă am mai observat greșeli și în timp ce filmam. Ideea este că fac progrese, și între timp, am reușit și să trag linia până la Alba Iulia. Coșlariul si cele aproximativ 40 de linii ale sale s-au demonstrat o provocare. În următoarele săptămâni sper însă să pot ajunge cu vegetația și clădirile până aproape de Alba Iulia.

https://www.youtube.com/watch?v=HFps2ZsJ3us

ReplyQuote
Topic starter Posted : 06/02/2021 5:46 pm
Lucar
(@lucar)
Helper

Vă prezint linia Teiuș-Coșlariu, încă neelectrificată și nesemnalizată. Totul este încă o muncă în progres, așa că sunt deschis la sugestii.

Gara Coșlariu este locul prin care această rută va putea fi legată în viitor cu ruta Mediaș-Sibiu-Băbeni, dacă proiectul va fi dus până la capăt.

https://www.youtube.com/watch?v=cb3Lki7h4XQ

ReplyQuote
Topic starter Posted : 14/02/2021 1:28 pm
Lucar
(@lucar)
Helper

Am făcut un prim test al semnalizării porțiunii Coșlariu-Teiuș. Nu pare încă ideal, dar e funcțional. Semnalizarea în Teiuș este DTV, iar în restul rutei vom avea TMV.

La sfârșit m-am gândit să vă arăt și firava încercare de a pune stâlpi de catenară. Încă mă gândesc să o las la final, și poate, cuiva mult mai priceput, dacă va fi cineva dispus să ajute.

Privind ruta în sine, am ajuns până aproape în Sântimbru, dar este încă mult de lucru.

Orice feedback este bine-venit.

https://www.youtube.com/watch?v=SJkcRtCbk2o

ReplyQuote
Topic starter Posted : 19/02/2021 3:01 pm
Lucar
(@lucar)
Helper

Vă prezint podul de autostradă dintre Teiuș și Coșlariu care a fost între timp ridicat (parțial) în realitate.

Următorul update va prezenta linia Coșlariu-Sântimbru. Sântimbrul reprezintă și mijlocul rutei Teiuș-Alba Iulia. Ruta va fi publicată inițial așa, în cei 20 de km ai săi, atunci când va fi gata de lansare.

Nu este disponibilă nicio descriere.

ReplyQuote
Topic starter Posted : 27/02/2021 11:48 am
Lucar
(@lucar)
Helper

Vă prezint porțiunea Coșlariu-Sântimbru Hm. Gara propriu-zisă din Sântimbru, care se află la aproximativ un kilometru de halta prezentată, încă nu a fost realizată.

Într-un final, ne aflăm propriu-zis pe Coridorul IV Pan-European.

Orice feedback e bine-venit.

https://www.youtube.com/watch?v=esQGSjpEdHI

ReplyQuote
Topic starter Posted : 28/02/2021 4:16 pm
Lucar
(@lucar)
Helper
Munca la ruta Teiuș-Alba Iulia continuă. Vă prezint imagini dintre Bărăbanț și Sântimbru. Va urma un video după ce voi finaliza Bărăbanțul.
Avem o primă încercare de electrificare a rutei, prezentarea podului de autostradă (care în realitate încă nu este finalizat), cât și partenerul de drum al căii ferate de pe această rută, râul Mureș.
Vă rog să țineți cont că totul este un WIP. Sugestiile sunt bine-venite.
Nu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.

ReplyQuote
Topic starter Posted : 23/03/2021 11:09 am
John_black
(@john_black)
New Member Customer

Salut ,din poze arată super 🤗 !Din greșeli înveți ,nu te da bătut!

ReplyQuote
Posted : 23/03/2021 2:14 pm
Lucar
(@lucar)
Helper

Mulțumesc pentru încurajare. Am ajuns prea departe ca să renunț tocmai acum 😆 .

Am revenit cu două video-uri. Aici este vorba de porțiunea Sântimbru-Bărăbanț, doar că o noutate este electrificarea liniei, chiar dacă semnalizarea încă lipsește.
În momentul de față deja ne aflăm în municipiul Alba Iulia, dar până la gară mai sunt aproximativ 4-5 kilometri. De îndată ce voi termina această ultimă porțiune, voi continua procesul de electrificare și semnalizare, iar după testări, ruta Teiuș-Alba Iulia va fi publicată freeware, cel mai probabil. Din Teiuș până în Sântimbru Hm, semnalizarea (și linia, unde a fost cazul) a fost revizuită, dar electrificarea încă lipsește. Lucrând singur, procesul este de o mai mare durată.
Sugestiile sunt bine-venite, doar vă rog să țineți cont că este un WIP.
ReplyQuote
Topic starter Posted : 30/03/2021 8:29 pm
Lucar
(@lucar)
Helper

Vă prezint Cetatea Bastionară Alba Carolina, din Alba Iulia. În WIP, dar în principiu, aproape finalizată. Ea este departe de calea ferată și, în principiu, doar zidurile și câteva clădiri din interiorul ei vor fi vizibile din zona liniei. Datorită lipsei resurselor, am fost nevoit să improvizez...

Ar putea fi o imagine cu în aer liberAr putea fi o imagine cu în aer liberAr putea fi o imagine cu în aer liberNu este disponibilă nicio descriere pentru fotografie.Ar putea fi o imagine cu în aer liber

ReplyQuote
Topic starter Posted : 04/04/2021 4:48 pm
Lucar
(@lucar)
Helper
Vă prezint linia Bărăbanț-Alba Iulia din perspectiva pasagerului. Va urma și o perspectivă din cabină, când voi finaliza detaliile din jurul liniei, dar și gara din oraș.
Voi lua în considerare părerile referitoare la optimizarea rutei și a detaliilor care nu-și găsesc locul. Voi optimiza ruta cât se poate de mult, dar mă gândesc că și mai eficient ar fi să fac o dublă lansare. O versiune care cuprinde întreaga muncă și detaliile din realitate (cetatea bastionară, întreaga industrie, marea parte a orașelor - probabil mai bine folosită pentru poze), dar și o versiune mult mai optimizată, care nu va beneficia de cele enumerate între paranteze, dar care va încerca să se prezinte decent din punct de vedere vizual.
Această lansare, din păcate, sau poate din fericire, pentru că nici nu știu cum să o exprim, doresc să aibă loc la sfârșitul lunii. Chestiuni personale grave, dar și unele probleme de sănătate mă împing înspre această decizie. Dacă nu se va putea acum, atunci ar rămâne doar pe iunie-iulie, ceea ce nu este de dorit. Atunci aș vrea deja să lucrez la Alba Iulia-Vințu de Jos.
Vă rog să țineți cont că este un WIP:

https://www.youtube.com/watch?v=tzK2V0frUhE

ReplyQuote
Topic starter Posted : 10/04/2021 4:34 pm
Lucar
(@lucar)
Helper

Într-un final, pot să mă prezint cu un trailer care prevestește lansarea de săptămâna viitoare a rutei.

Vă mulțumesc tuturor pentru aprecieri, dar mai ales pentru atât de importantul feedback.
ReplyQuote
Topic starter Posted : 21/04/2021 8:13 am
Lucar
(@lucar)
Helper

https://railstudios.com/product/m200a-teius-alba-iulia/

🙂

ReplyQuote
Topic starter Posted : 07/05/2021 3:58 pm
RazvanBug
(@razvanbug)
Helper

@lucar

Felicitari pentru realizarea acestei rute! Abia asteptam si viitoarele extensii ale rutei! Numai bine si bafta in continuare!

ReplyQuote
Posted : 11/05/2021 3:07 pm
Page 1 / 2
Share:

Mulțumim pentru interesul dumneavoastră!

Mesajul a fost primit cu succes. Vom raspunde in cel mai scurt timp!